A guvat (Rallus aquaticus) hangja és jellemzői
A guvat (Rallus aquaticus) hangja: A guvat rejtőzködő életmódot folytató madár, emiatt a hangja a legfőbb jelzője a jelenlétének. Jellegzetes hangja könnyen felismerhető, és két fő típusba sorolható:
Revierkiáltás:
Hangos, visszhangzó kiáltás, melynek hossza 1-2 másodperc. Gyakran ismétlődik, akár percenként 2-3 alkalommal is. Hangzása leginkább egy malacvisításhoz, sikításhoz, vagy hosszú, heves csipogáshoz hasonlítható. A hangmagasság változó, de általában mélyebb, mint a vízityúk hangja. A revierkiáltás célja a terület kijelölése és más guvatok távoltartása. A hím guvatok hajnalban és alkonyatkor a legaktívabbak, ekkor hallható a legtöbb revierkiáltásuk.
Kapcsolatfelvételi hang:
Gyorsabb, rövidebb hangok sorozata, melynek hossza 0,5-1 másodperc. Hangzása változatosabb, lehet csivitelő, kotyogó, vagy akár morgó is. Halkabb, mint a revierkiáltás, és nem ismétlődik olyan gyakran. A kapcsolatfelvételi hang célja a párkapcsolat fenntartása, a fiókák hívogatása és a zsákmány jelzése. A guvatok a nap folyamán is hallatnak kapcsolatfelvételi hangokat, de a leggyakoribbak a fészeképítés és a fiókanevelés idején.
További jellemzők:
A guvatok hangja a vízen és a levegőben is jól terjed. A növényzet sűrűsége és a víztükör magassága befolyásolhatja a hang terjedését.
A guvatok csőrének rezgetésével hozzák létre a hangokat. A hangszín és a hangerő a csőr méretétől és alakjától függően változhat.
A guvat hangja fontos szerepet játszik a faj szaporodásában és territórium védelmében. A hangok alapján a guvatok felismerik egymást, megkülönböztetik a riválisokat és a ragadozókat, és megtalálják a táplálékot.
Madaraink
- Bagolyfélék
- Cinegefélék
- Egzotikus madarak
- Énekes madarak
- Gázlómadarak
- Kerti madarak
- Kolibrifélék
- Költöző madár
- Madarak
- Madárhangok
- Mindenevő madarak
- Ragadozó madarak
- Vízimadár
Hang: Carlos Bocos